środa, 7 kwietnia 2010

Problem z uruchomieniem konsoli administratora dla WAS/WPS

Na kolejne trudności nie trzeba było długo czekać, po stworzeniu profilu WPS przyszedł czas na uruchomienie konsoli administratora w przeglądarce. I tu po wpisaniu prawidłowego adresu do mojego localhosta tj.:
http://localhost:9060/ibm/console
 pojawia się kolejny błąd.

//EDIT 1 - 09.04.2010r. 12:40

Nadal nie uporałem się z powyższym problemem, dla zainteresowanych i chętnych do pomocy zamieszczam logi serwera wyrzucane podczas uruchamiania serwera - PLIK DO POBRANIA.

//EDIT 2 - 11.04/2010r 13:30

Przyczyną błędu powodującego całe zamieszanie był systemowy limit na liczbę otwartych plików:  
java.io.FileNotFoundException: /home/rafal/ibm/WebSphere/ProcServer/profiles/ProcSrv01/databases/WPRCSDB/seg0/cb10.dat (Too many open files)
Żeby rozwiązać ten problem odpowiednio modyfikujemy parametr ulimit, postępując zgodnie z LINKIEM, logujemy się w terminalu jako root, podajemy komendę:
#vi /root/.bashrc
Naciskamy "i" i dopisujemy do pliku:
ulimit -u unlimited
ulimit -n 90000
Wciskamy Esc i wpisujemy :wq aby wyjść z pliku i zapisać zmiany. Ustawiliśmy dzięki temu limit uruchomionych procesów dla użytkownika root na nieskończony i maksymalną ilość otwartych plików dla danego procesu na 90 tyś.. Teraz trzeba się prze-logować, wejść z powrotem do terminala dla użytkownika root żeby zmiany były widoczne dla systemu, możemy sprawdzić zmianę ustawień wpisując komendę:
# ulimit -a


Dzięki temu stworzona instancja serwera uruchamia się bez żadnych komplikacji i w końcu mamy dostęp do konsoli administratora.

//EDIT 3 - 12.04.2010r 16:00

Jeżeli chcemy korzystać z serwera z poziomu dowolnego użytkownika, najpierw upewniamy się, że nie otrzymamy ponownie błędu spowodowanego limitem na liczbę otwartych plików, tym razem zwiększamy limit dla danego użytkownika, pomocny LINK.

Otwieramy z poziomu roota plik limits.conf:
# vi /etc/security/limits.conf 
Dodajemy dwie linijki tuż przed końcem pliku:
uzytkownik hard nofile 65535
uzytkownik soft nofile 65535
Wychodzimy z pliku zapisując go i przechodzimy do najważniejszej części, czyli nadania wybranemu użytkownikowi praw do katalogu z WAS/WPS, logujemy się jako root w terminalu i wpisujemy komendę:
# chown -R uzytkownik /katalog/z/WAS/WPS
w moim przypadku: # chown -R rafal /home/rafal/ibm
Dzięki temu serwer uruchamia się bez poniższego błędu:
The system is unable to read document cells/localhostNode01Cell/nodes/localhostNode01/node-metadata.properties:java.io.IOException:Permission denied
Kolejnym krokiem w realizowanym projekcie będzie konfiguracja bazy danych DB2 i uruchomienie pierwszej aplikacji Grails na WPS.

3 komentarze:

  1. Przeglądając logi można znaleźć coś takiego:

    '/home/rafal/ibm/WebSphere/ProcServer/profiles/ProcSrv01/databases/WPRCSDB/seg0/cb10.dat (Too many open files): java.io.FileNotFoundException'.:java.io.FileNotFoundException: /home/rafal/ibm/WebSphere/ProcServer/profiles/ProcSrv01/databases/WPRCSDB/seg0/cb10.dat (Too many open files)

    a skoro jesteś na Linuksie to masz problem z ulimit. Należy zwiększyć liczbę jednocześnie otwartych plików. Najlepiej wykonać polecenie ulimit -n unlimited i pewnie będzie wymagało praw roota.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za radę, faktycznie to była istota problemu. Po wpisaniu komendy ulimit -n 90000 do pliku /root/.bashrc serwer uruchamia się bez błędów i konsola administratora oczywiście działa, niedługo dodam stosowne informacje do notki.

    OdpowiedzUsuń
  3. To jednak nie jest rozwiązanie finalne, bo wolałbym, aby serwerem zarządzał ktoś inny niż root. On jest administratorem systemu operacyjnego, a wasadmin jest do administracji WASem/WPSem, czy innym serwerem aplikacji. Koniecznie należałoby zmienić również ustawienia ulimit dla wasadmin i chown -R wasadmin:wasadmin [katalog WASa]. Wtedy byłoby cacy :-)

    OdpowiedzUsuń