czwartek, 22 kwietnia 2010

Instalacja DB2 na RedHat Enterprise Linux i uruchomienie aplikacji Grails na WPS

Nadszedł czas na napisanie kolejnej notki, co prawda, to co będę tu opisywał udało mi się wykonać z powodzeniem już jakiś czas temu(ostatni krok, czyli wdrożenie war'a na WPS z DB2 jakoś w poniedziałek), ale coś ostatnio nie mogłem zebrać myśli i podsumować zakończone zadanie na moim blogu.

Zabieramy się do roboty, w tym miejscu Drogi Czytelniku zakładam, że masz zainstalowany serwer WPS i stworzony odpowiedni profil(jeżeli nie odsyłam do poprzedniego wpisu LINK). Na początek potrzebujemy zainstalować JDK i Grails, żeby stworzyć war'a, którego potem będziemy wdrażać na WPS.

Instalacja JDK, Grails i wyeksportowanie war'a

Pobieramy JDK na Linuxa - LINK.
Pobieramy najnowszą(v 1.1.2) dostępną pod Linux'a wersję Grails - LINK.

Instalujemy JDK, myślę, że będzie lepiej jak nie będę tutaj opisywał krok po kroku co należy robić, znalazłem świetny materiał znajdujący się na Polskim Forum Linuksa - LINK, który wyczerpuje ten temat. Wystarczy znaleźć interesujący nas podpunkt(ja wybrałem instalację JDK ze źródeł z prawami administratora) i robić kolejno co jest tam napisane. Zwracamy szczególną uwagę przy dodawaniu zmiennych środowiskowych, ponieważ później przyda nam się ta wiedza przy dodawaniu zmiennych Grails'a.

Instalując Grails'a nie używamy komendy chmod a+x, ponieważ tak jak w przypadku WPS chcemy, aby uprawnienia do wykonywania operacji na nim przypadły użytkownikowi. Dlatego też, rozpakowujemy nasze pliki w katalogu domowym wcześniej stworzonego użytkownika(u mnie /home/rafal). Po dodaniu zmiennych środowiskowych tym razem wskazujących na katalog z Grails'em możemy zrestartować system żeby zmiany były widoczne.

Dalej przygotujemy sobie plik war, pozostawiam tu Wam pewną dowolność, ponieważ sama aplikacja nie jest tutaj istotna, może to być najprostszy kod typu HelloWorld, co nam teraz jest potrzebne, to wyeksportować plik war komendą:
$ grails war NaszaAplikacja.war
Wygenerowana w konsoli odpowiedź naprowadzi nas na folder, w którym znajduje się stworzony plik. Jeżeli ktoś chce użyć przykładu stworzonego przeze mnie odsyłam do wcześniejszej notki - LINK(był on pisany na Windows'ie, ale na Linux'ie wszystko robimy analogicznie).

Instalacja DB2

Pobieramy DB2 - LINK, rozpakowujemy w dowolnym miejscu w katalogu domowym użytkownika(instalacja DB2 jako non-root i tak domyślnie wrzuci nam pliki do /home/nazwaUzytkownika/sqllib). Po zainstalowaniu otwieramy okno First Steps w celu stworzenia SAMPLE database. Wybieramy lokacje bazy danych, przeglądając później ten katalog widzimy, że stworzyliśmy węzeł(ang. node) o domyślnym indeksie 0000 oraz z ID użytkownika, dla którego instalowaliśmy DB2.

Otwieramy Applications>IBM DB2>Command Line Processor, uruchamiamy usługę DB2 komendą:
db2 => db2start
Tworzymy bazę danych, jeżeli stworzyliśmy aplikację Biblioteka, to tak jak podane jest w wcześniejszym wpisie tworzymy bazę danych i łączymy się z nią.


Tworzenie połączenia JDBC i wdrożenie war'a na WPS

Uruchamiamy serwer WPS, klikamy i rozwijamy pierwszą opcję czyli Guided Activities>Connecting to a database, tam mamy kolejno opcje do konfiguracji połączenia z bazą danych, na ten moment możemy ominąć pierwszy krok czyli Configure credentials for secure database access. Przechodzimy zatem do Configure a JDBC provider => Click to perform. Po prawej w oknie gdzie figurują dostępni dostawcy JDBC klikamy New.
Wybieramy kolejno:

Step 1: Create a new JDBC Provider:
*Database type: DB2
*Provider type: DB2 Using IBM JCC Driver
*Implementation type: Connection pool data source

Step 2: Enter database class path information
${DB2_JCC_DRIVER_PATH}
/home/nazwaUzytkownika/sqllib/java

Pole Native library path(wiąże się to ze zmiennymi dla WebSphere'a, patrz niżej) możemy zostawić puste i korzystamy z tego przywileju. Pomijamy także następny krok czyli Configure WebSphere variables, ponieważ żadna taka zmienna nie jest nam potrzebna do połączenia z bazą. Klikamy Next i dalej na podsumowaniu Finish.

Teraz konfiguracja Datasource, wybieramy wcześniej utworzonego dostawcę JDBC i po prawej w rubryce Additional Properties klikamy Datasources.

Podajemy JNDI name, dalej wybieramy Driver type - 2 i wpisujemy nazwę wcześniej utworzonej bazy danych, pole Server name zostawiamy puste. Na tym konczymy naszą konfigurację połączenia.

Testujemy nasze połączenie, pamiętając, że jeszcze musimy zapisać nasze zmiany, wyświetli się odpowiedni komunikat, klikamy Save.

Nawiązanie połączenia po wykonaniu powyższych czynności powinno zakończyć się powodzeniem.
Zmieniamy plik DataSource.groovy aby wygladal tak(w miejsce biblio możesz umieścić swoją nazwę):

Wdrażamy war’a na WPS, w konsoli administratora przechodzimy do Application>New Application>New Enterprise Application.

Wyszukujemy nasz wcześniej stworzony plik, klikamy next, wybieramy metodę instalacji - Fast Path. :)

Dalej wszystkie ustawienia do kroku 4 zostawiamy domyślne, jedynie zmieniamy mapowanie context root, jeżeli tego nie zrobimy prawdopodobnie otrzymamy taki błąd:
com.ibm.ws.wswebcontainer.VirtualHost addWebApplication SRVE0164E: Web Application HumanTasks_war#/HumanTasks-production-0.1 uses the context root /*, which is already in use by Web Application DefaultApplication#Default Web Application. Web Application /HumanTasks-production-0.1 will not be loaded. 
Teraz przechodzimy do Applications>Applications Types>WebSphere enterprise applications, zaznaczamy naszą aplikacje naciskamy start.

Następnie w zależności od podanego context root'a dla naszej aplikacji i adresu waszego hosta(u mnie defoult_host na porcie 9080) wpisujemy adres naszej aplikacji:
http://localhost:9080/grails
I możemy cieszyć się rezultatem naszej pracy.

2 komentarze:

  1. Porządnie przygotowany artykuł. Uważam, że screeny powodują, iż zupełnie inaczej się czyta taki wpis. Być może spróbuję tego na debianie.

    OdpowiedzUsuń
  2. 49 year-old Geologist II Mordecai McGeever, hailing from Quesnel enjoys watching movies like Joe and Cosplaying. Took a trip to Archaeological Site of Cyrene and drives a Ferrari 250 GTO. zobacz co znalazlem

    OdpowiedzUsuń